Heidelberský retinální tomograf (HRT)

01.10.2018

Přístroj HRT (Heidelberský retinální tomograf) je moderní lékařská zobrazovací metoda, obohacená o počítačovou analýzu jednotlivých snímků. Pomocí tzv. " měkkého laseru " se znázorňují řezy zrakového nervu či oblasti makuly, centra nejostřejšího vidění sítnice. Sledovanou strukturu lze navíc zobrazit trojrozměrně.

Díky této metodě je možné sledovat nenahraditelné změny na zrakovém nervu pacienta, popř. na makule. Jelikož se glaukom projevuje pomalým, několik let trvajícím, úbytkem nervových vláken zrakového nervu, je tento proces bez běžně sledovatelných příznaků. Vyšetření na HRT zachytí počínající úbytek nervových vláken o 10* a více let dříve než začne pacient vnímat subjektivní potíže a mnohem dříve, než je mohou odhalit ostatní vyšetřovací metody.

Jedná se o měření změn závislých na čase, proto se vyšetření po roce opakuje, abychom porovnali případnou změnu výsledků. Pokud jsou výsledky stejné, již není třeba vyšetření každoročně opakovat. Měření je bezbolestné a není nutné pacienta nijak předpřipravovat (např. "rozkapávat").


V současné době je retinální tomografie nejlepším možným preventivním vyšetřením pro sledování rizika vzniku glaukomu a změn na zrakovém nervu.

Vyšetření není hrazeno žádnou zdravotní pojišťovnou. Na vyšetření se mohou objednat i pacienti jiných očních lékařů bez nutného doporučení, výsledek s popisem dostane pacient do ruky.

Cena

Za vyšetření je účtován poplatek 600,- Kč a za vyšetření s popisem (např. pro jiného lékaře) je pak cena 700,- Kč.

Včasné zachycení nestandardního úbytku vláken zrakového nervu může zlepšit kvalitu Vašeho života včasným nasazením vhodné léčby anebo lze sledovat, zdali je léčba dostatečně účinná.

* v závislosti na zdravotním stavu pacienta

Zajímavý článek o HRT naleznete na webu věnovanému problematice zeleného zákalu.